Akfen Holding SAP Projesi

Akfen Holding’e bağlı firmalarda eşzamanlı hayata geçirilen proje ile verimli ve sade süreçlere ulaşıldı.

Akfen Holding bünyesindeki inşaat, enerji, gayrimenkul, hastane gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren tüm grup firmalarının süreçlerinin merkezi hale getirildiği ve ortak raporlama yapısının belirlendiği SAP projesi ile Holding, yalın ve standart süreçlere, hatasız ve hızlı mali raporlamalara kavuştu. Akfen Holding Bütçe, Raporlama ve Risk Yönetimi Koordinatörü Meral Altınok projenin detaylarını anlattı.

Firmanız ve faaliyetlerinizle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Temelleri 1976 yılında atılan Akfen, 1999 yılında holding statüsüne kavuştu. Yaklaşık 420 çalışanı olan kurumumuzun faaliyet konusu; havalimanları yönetimi ve operasyonları, inşaat, deniz limanı işletmeciliği, deniz ulaşımı, su dağıtım ve atık su hizmetleri, enerji ve gayrimenkul gibi endüstri kollarında faaliyet gösteren bağlı ortaklık ve iştiraklerine yatırım yapmak, idare ve koordinasyonunu sağlamaktır.

Projenizden bahseder misiniz?

Akfen Holding bünyesindeki inşaat, enerji, gayrimenkul, hastane gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren tüm grup firmalarının ortak süreçlerinin merkezi hale getirilmesi ve ortak raporlama yapısının belirlenmesi için SAP S/4HANA portföyündeki standart çözümlerle ilerleme kararı aldık. Akfen Holding ve grup firmalarının halka açık ve SPK’ya raporlama yapan kurumlar olmaları nedeniyle klasik S4/HANA Digital Core dışında, Bütçe, Finansal Konsolidasyon ve Yayınlama Yönetimi uygulamaları eş zamanlı hayata geçirildi. Ayrıca SAP Fiori platformu üzerinden, mobil çözüm haritası ile hızlı ve her yerde karar alma ve onay süreçlerinin yönetimi devreye alındı. S4/HANA Cash Management uygulaması da ilk olarak bu proje ile mobil süreçleri desteleyecek şekilde kullanıldı. Projeyi 1 yılda tamamladık.

Projeye neden ihtiyaç duydunuz?

Tüm grup şirketlerini tek bir entegre sistem üzerinden yöneterek, holding genelinde elle müdahale gerektiren iş süreçlerini en aza indirmek ve insana bağlı hataları ortadan kaldırmak istedik. Karar mekanizmalarını daha verimli, daha hızlı stratejik raporlamalarla destekleyip, veri tutarlılığını ve güvenliğini korumayı hedefledik. Esnek ve parametrik bir bütçe yapısı da hedeflerimiz arasında yer aldı.

Projeyle nasıl faydalar elde ettiniz?

Projenin en önemli çıktısı, Akfen Holding çatısı altındaki tüm grup şirketlerinin süreçlerinde standartları yakalamak oldu. İş ve yasal süreçlerde tam uyumluluk elde ettik. Mali tabloları ve bütçeleri çok daha hızlı ve hatasız hazırlayabiliyoruz. Merkezi bir ERP sistemi sayesinde veri tutarlılığını ve finansal sistemin istikrarını sağladık. Holding genelinde onay süreçlerini daha kolay ve izlenebilir hâle getirdik. Ayrıca gayrimenkul ve inşaat süreçlerimizde de ölçeklenebilir yapılar kurmayı başardık.

Çözümevi’ni tercih etme nedenleriniz nelerdir?

Grup şirketlerimizin tüm süreçlerini inceleyip, ihtiyaçları belirledik. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda sektörün benzer ölçekteki şirketlerindeki uygulamaları referans alarak Çözümevi Danışmanlık ile çalışmaya karar verdik.

Gelecek planları

And Gayrimenkul, ikinci aşamada online raporlar için iş zekası çözümünü kurum içinde hayata geçirmeyi hedefliyor.

İlerleyen dönemlerde ne tür uygulamalar, yenilikler düşünüyorsunuz?

Akfen Holding’in Kurumsal Bilgi Yönetimi altyapısını oluşturmak için Doküman Yönetimi uygulamalarını kullanıma almayı hedefliyoruz. Öte yandan, İK süreçlerimizde dijitalleşmeyi sağlamak için SuccessFactors çözümünü gözden geçiriyoruz.