SAP Destek Hizmetleri

İşinizi daha iyi, daha verimli ve daha kârlı hale getiren entegrasyon projesinin ardından gerçek bir fayda gözlemlemeye başladınız. Tüm iş süreçleriniz tıkır tıkır işliyor, çalışanlarınız da müşterileriniz de bu durumdan gayet memnun.

Ancak sistem kullanıcılarınızda bir anda kayda değer bir görev değişikliği yaşandı. Yeni gelen ekibe sistemi öğretecek bir ekibe ihtiyacınız var ya da sistemde beklenmedik bir arıza meydana çıktı ve sorunun acilen çözülmesi gerekiyor.

Destek hizmetlerini ayrı bir iş kolu olarak ele alan ilk SAP iş ortaklarından biri olan Çözümevi, bugün 200’ün üzerinde müşterisine SAP desteği veriyor. Proje danışmanlığının haricinde, kullanılan yeni sistemlerle ilgili her türlü destek ihtiyacı, uzman ekiplerinin gözetiminde çözüme kavuşuyor. Bu ihtiyaçlar bazen çıkan bir hataya müdahale edilmesi ya da birinci seviye kullanıcı desteği olabildiği gibi, bazen de bir süreç değişikliği veya yeni bir ihtiyacın devreye alınması olabiliyor. Bu noktada her müşteriye ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulan esnek modeller ile hizmet sunuluyor ve kurumsal SAP sistemlerinin devamlılığı konusunda destek veriliyor.

Çözümevi Destek Hizmetleri, her iki yılda bir SAP’nin Partner Center of Expertise (PCOE) denetiminden geçiyor ve daha iyi bir hizmet verebilmek için altyapısını sürekli iyileştiriyor. Düzenli olarak müşterilerimiz ile yaptığımız değerlendirmeler ve aldığımız geri bildirimler sayesinde, çalışma şekillerini değişen beklentiler ölçeğinde geliştiriyoruz.