Erkiz Mühendislik SAP ERP Projesi

Erkiz Mühendislik SAP S/4HANA ile yüksek performanslı bir ERP sistemine geçti.

Türkiye’de çelik konstrüksiyon imalatı alanında öncü proje olma niteliği taşıyan Erkiz Mühendislik’in SAP S/4 HANA projesi, 7 ay gibi kısa bir sürede canlıya alındı. SAP S/4HANA ile eşsiz bir hıza ve performansa kavuşan Erkiz Mühendislik, finans süreçlerinde iyileştirme, üretimde daha iyi proje yönetimi gibi beklentilerini karşıladı. Projeyi Erkiz Mühendislik Mali İşler Koordinatörü İsmail Yılmaz ve Erkiz Mühendislik BT Operasyon Müdürü Ökkeş Bahar anlattı.

Firmanız ve faaliyetlerinizle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Çelik konstrüksiyon ve inşaat müteahhitlik alanlarında faaliyet gösteren Erkiz Mühendislik, 2003 yılında Gaziantep’te kuruldu. Çelik konstrüksiyon alanında yaklaşık 250 çalışanı bulunan şirketimizin 2016 cirosu 195 milyon TL’dir.

Başarı öyküsüne konu olan projeyi kısaca tanımlar mısınız?

Erkiz Mühendislik olarak hem sektörel hem de coğrafi açıdan kendi alanımızda ilklerin öncüsü olmayı ilke edindik. En hızlı, en verimli ve ihtiyaçlarımızı en iyi şekilde karşılayacak bir ERP sistemine geçme kararı aldık ve SAP S/4HANA portföyünün ideal seçim olacağını gördük. Hızlı ve verimli bir hazırlık aşamasının ardından 7 ay gibi kısa bir sürede yeni sisteme geçtik. SAP S/4HANA ile ilk kez tanışsak da tasarım ve canlıya alma aşamalarında kayda değer bir problem yaşamadık. Böylelikle Gaziantep’te kendi ölçeğimizdeki firmalar arasında da bir ilki gerçekleştirerek, yenilikçi, üstün performanslı ve ileriye dönük bir altyapıya kavuştuk.

Bu projeye neden ihtiyaç duydunuz?

İş hacmimiz sürekli büyüyor. Eski ERP sistemimiz, sürekli gelişen iş süreçlerimizde ihtiyaçları karşılayamaz hâle gelmişti. Özellikle finans bölümünde yaşadığımız sorunlar, daha yüksek performanslı bir ERP çözümüne geçişi bizim için kaçınılmaz kıldı. Üretim süreçlerimizde, özellikle Proje Yönetimi modülünde beklentilerimiz artmıştı. Köklü bir dönüşümle tüm bunları çözmek istedik.

Projeyle birlikte nasıl faydalar elde ettiniz?

SAP S/4HANA ile eşsiz bir hıza ve performansa kavuştuk. Süreçler açısından baktığımızda da projeye zemin hazırlayan finans süreçlerinde iyileştirme, üretimde daha iyi proje yönetimi gibi beklentilerimizin tümünü fazlasıyla karşılamış olduk.

SAP projesini hangi çözüm ortağıyla gerçekleştirdiniz? Bu seçimi nasıl yaptınız?

Projeyi Çözümevi danışmanlığında tamamladık. Bu kararı vermemizin sebebi ise bizim faaliyet alanlarımızda sahip olduğu zengin sektörel tecrübesi oldu. Çözümevi’nin özellikle inşaat sektöründeki geçmiş deneyimleri ve SAP Proje Yönetimi entegrasyonundaki başarıları tercihimizde etkili oldu.

İlerleyen dönemlerde ne tür uygulamalar, yenilikler düşünüyorsunuz?

Projenin kilit bileşenlerinden biri de SAP Fiori idi. Özellikle kullanıcı tarafında önemli faydalar getiren bu uygulamanın kullanımını Erkiz Mühendislik içinde genişletmek bizler için bir sonraki adımı oluşturuyor. Öte yandan, SAP’nin iş analitiği araçlarına geçiş yaparak, rekabet gücümüzü daha da artırmayı planlıyoruz.

Benzer çözümlere ilgi gösteren firmalara ne önerirsiniz?

Bu projeyle birlikte SAP S/4HANA konusunda her türlü endişenin yersiz olduğunu bizzat tecrübe etmiş olduk. S/4HANA entegrasyonu, geliştirme ve proje yönetimi anlamında çıtayı bir üst seviyeye taşıyor ve gerçek fayda sağlıyor.