Kocaer Group şirketlerinden Kocaer Haddecilik için ÇÖZÜMEVİ danışmanlığında SAP HYBRIS projesi başlıyor. Lineris iş birliği ve katkıları ile gerçekleştirilen projeyle Kocaer Haddecilik’te önemli bir dijital dönüşüm hedefleniyor. 9 Mayıs’tan itibaren resmi olarak start verilen ve hem organizasyon yapısı hem de süreçler açısından önemli değişiklikleri barındıran SAP HYBRIS projesi; Müşteri Yönetimi, Rapor Yönetimi, Aktivite Yönetimi, Ürün Yönetimi ve Fırsat Yönetimi gibi iş süreçlerini kapsıyor.

Türkiye’nin en büyük 176. sanayi kuruluşu arasında yer almasının yanı sıra, Türkiye’nin en büyük 113’üncü Ege bölgesinin en büyük 2. İhracatçı firması olan Kocaer Group, uzun çelik profil sektöründe T.C Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı ilk AR-GE merkezine sahip şirket olma özelliğine sahip. Kocaer Haddecilik için ÇÖZÜMEVİ tarafından Lineris işbirliğiyle gerçekleştirilen SAP HYBRIS projesi için düğmeye bastı.

Proje kapsamında; Müşteri Yönetimi, Rapor Yönetimi, Aktivite Yönetimi, Ürün Yönetimi ve Fırsat Yönetimi gibi iş süreçleri, dijital dönüşüm ekseninde ele alınacak temel başlıklar olarak dikkat çekiyor.

Projede “Müşteri Yönetimi” özelinde, müşteriler ile ilgili tüm etkileşimlerin tek bir belge altında toplanması ve 360 derece müşteri görünümüne ulaşılması ile SAP ERP entegrasyonunun sağlanması ve müşteri finansal bilgilerinin görüntülenebilmesi hedefleniyor. Fırsat yönetiminin kurgulanması, fırsat fazlarının iş süreçlerine göre uyarlanması, fırsatların müşteri bölge bilgisine göre otomatik olarak satış bölge yöneticilerine atanması ve onay mekanizmasının kurgulanması ise projenin “Fırsat Yönetimi kapsamındaki hedefler arasında yer alıyor.

Projedeki bir diğer önemli başlık olan “Teklif Yönetimi” sürecinde ise teklif yönetiminin kurgulanması, tekliflerin belli süre aralıkları için verilip, alarmlarla takip edilmesi, verilen tekliflerde servislerin kalemler halinde kırılımının oluşturulması ve teklif kopyalanırken ürün fiyatlarının ERP’den gerçek zamanlı olarak alınabilmesi temel amaçlardan bazıları.

ÇÖZÜMEVİ danışmanlığında gerçekleştirilecek olan Kocaer Haddecilik SAP HYBRIS Projesi ile “Ürün Yönetimi” alanında da farklı aksiyonlar alınması hedefleniyor. Tüm ürünler ve fiyatların ERP üzerinden alınması, standart dışı ürünler için gerekli kategoriler altında dummy ürün oluşturulması ve serbest stok bilgilerinin anlık olarak raporlanabilmesi bahsi geçen amaçlar arasında.

“Aktivite Yönetimi” ile görevlerin fırsat fazlarına göre otomatik olarak tanımlanması ile randevu, telefon araması ve mail yönetiminin yeniden kurgulanması amaçlanırken, “Rapor Yönetimi” ile kota ve bölge satış raporlarının hazırlanması ile sistemde bulunan parametrelere göre filtreleme yapılabilmesi hedefleniyor.