Kocaer Haddecilik SAP S/4HANA Projesi

Kocaer Haddecilik iş modellerini basitleştirerek etkinliğini artırdı.

Kocaer Haddecilik’in “Basit düşün, fark yarat” sloganıyla yürütülen SAP S/4HANA projesi ile tüm süreçlerde iş modelleri basitleştirildi. Çok detaylı tasarımlar yerine, etkin ama kolay yönetilebilir, basit ama katma değer yaratan tasarımlarla projede yol alındı. Projenin detaylarını Kocaer Haddecilik Bilgi İşlem Müdürü Oğuzhan Yıldırım anlattı.

Firmanızı tanıtır mısınız?

Kocaer Haddecilik, farklı sektörlerde faaliyet gösteren bir şirketler topluluğu olan Kocaer Grubu’nun lokomotif şirketidir. Demir çelik sektöründe uzun mamul üretiminde rol alan firma, Türkiye’nin en büyük üretim kapasitesine sahiptir. 850 çalışanı ile ISO 500 sıralamasında ilk 100’lerde yer alan şirketimiz, 130 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Yıllık satış cirosu yaklaşık 250 milyon dolar olan Kocaer Haddecilik, bin civarında farklı ürün ile müşterilerine hizmet veriyor.

Projenizden bahseder misiniz?

SAP’ye geçiş kararımız öncesinde elimizdeki mevcut sistemin darboğazlarını ve iyileştirmeye açık alanlarımızı oluşturmaya başlamıştık. Bu hazırlık, bize çok daha kararlı ve hızlı yol alma imkânı sağladı. Projemizi SAP S/4HANA Simple Finance ile yaptık. ERP çatısı altında temel modüllerin yanında, kendi bünyemizde geliştirdiğimiz Üretim Yönetimi ve Lojistik operasyonlarına yönelik uygulamaları da entegre olarak devreye aldık. “Basit düşün, fark yarat” sloganı ile detaylı tasarımlar yapmak yerine, etkin ama kolay yönetilebilir, basit ama katma değer yaratan tasarımlarla projede yol aldık. Başarının altın kuralının bu olduğuna inandık ve gördük. Projemiz için hedeflenen 11 ayda hiçbir sapma yaşamadan çalışmalarımızı tamamlayarak sistemi canlı kullanıma aldık. Bu sektörde kolay görülmeyen bir başarı oldu.

Projeye neden ihtiyaç duydunuz?

Her zaman iş mükemmelliğini hedefleyen firmamızda, içinde bulunduğumuz demir çelik sektörünün ağır rekabet koşulları, pazar dinamikleri, müşteri beklentilerinin her geçen gün artması bizi daha iyi bir ERP çözümü için arayışa yöneltti. Yeni yatırımlarla büyüme yolundaki stratejilerimiz, global satış ve dağıtım ağını hedefliyor olmamız, tüm süreçlerimizde esneklik, hız, güvenirlilik, düşük maliyete odaklanmış olmamız, müşteriye katma değer yaratmak, iş sonuçları ile çalışan memnuniyeti sağlamak gibi hedeflerimize ancak SAP ile ulaşabileceğimizi gördük ve bu projeye karar verdik.

Projeyle nasıl faydalar elde ettiniz?

Projeyle birlikte etkin maliyet kontrolü ve karlılık analizlerinin yapılabilmesi sağlandı. Tedarik zinciri süreçlerinde müşteri termin uyumlarında iyileşme, etkin stok yönetimi, fabrikaların üretim verimliliğinde artış, hızlı ve doğru karar verme, üretim planlama ve programlama çalışmalarında esneklik elde ettik. Hammadde planlama süreçlerimizde doğruluk arttı. Tedarikçi ve müşteri yönetim süreçlerinde iyileşme sağladık ve katma değer yaratmayan faaliyetleri bertaraf ettik. Etkin raporlama ve karar destek sistemleri ile süreç yönetiminde farkındalık düzeyini artırdık. Güvenilir, doğru ve hızlı veri tabanları yaratılmış oldu. Dönem kapanışlarında hız ve doğruluk arttı.

Çözümevi’ni tercih etme nedenleriniz nelerdir?

Proje boyunca bizimle tek bir ekip olarak, ortak bir amaç için beraber çalışabilecek bir danışmana ihtiyacımız vardı. Bunun için Çözümevi’ni tercih ettik. Çözümevi henüz proje başlamadan yaratıcı, sürdürülebilir, hızlı ve verimliliği artırıcı çözümler sunmaya başladı. Böylelikle projeyi çok daha uygun bir maliyetle tamamlayabildik. Ayrıca diğer projelerdeki güçlü referansları ve adı gibi çözüm odaklı bir firma olması bizi Çözümevi üzerinde yoğunlaştırdı. Bugün geldiğimiz noktada; geçmişte verdiğimiz doğru kararın mutluluğunu ve başarısını yaşamaktayız.