Neutec İlaç SAP Projesi

Proje süresince her aşamada üst yönetim desteği, doğru proje ekibi ve doğru çözüm ortağı ile çalışma en önemli faktörler. Bu faktörlerin tam bir koordinasyonla yönetilmesi projenin başarı hikâyesine dönüşmesinde temel olacaktır.

Firmanız ve faaliyetlerinizle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Neutec; hastalıkları önlemek için yeni yöntemler geliştirmeyi, insan sağlığını korumayı ve yaşam kalitesini arttırmayı hedefleyen, son teknolojideki üretim tesisleriyle farklı ve yüksek kalitedeki jenerik ilaçları  başta Türkiye olmak üzere tüm dünya sunan Türk sermayeli şirketler grubudur.

1992 yılında İstanbul’da kurulmuş olup, sektördeki faaliyetlerine bitmiş ürün ithalatçısı olarak başlamıştır. Zaman içerisinde kazandığı bilgi ve tecrübeleri yaptığı cesur yatırımlarla destekleyen firma, 2007 yılında ilk üretim tesisinin inşaasını Adapazarı’nda tamamlamış ve üretici olarak sektördeki yerini almıştır. Şirket, günümüzde 2 adet Solid, 1 adet Sefalosporin, 1 adet Inhaler ve 2 adet Ar-Ge tesisiyle faaliyet ve geliştirmelerine devam etmekte olup %100 Türk sermayesiyle, Türkiye’deki ilaç üreticileri içerisinde saygın bir konuma erişmiştir. Neutec, üretime başlanmasının üzerinden çok kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen Avrupa GMP uyumluluk belgesi alan tesisleriyle, 2011 yılından itibaren bitmiş ürün ihracatı yapmakta olup, ürün dağıttığı ülke ve bölge sayısını her geçen gün artırmaktadır.

Neutec; Ar-Ge faaliyetleriyle ileri teknoloji ürünlerini bir araya getirerek Türkiye ve dünya pazarında lider olmak, yenilikçi ürünler ve hizmetlerle hastalar için daha kaliteli bir yaşam sürmeyi sağlayacak tedavi yöntemleri sunmayı amaçlamaktadır.

Başarı öyküsüne konu olan SAP projenizi kısaca tanımlar mısınız? SAP iş çözümlerinin, faaliyet gösterdiğiniz sektördeki özel ihtiyaçlardan hangilerini karşıladığını düşünüyorsunuz?

Neutec İlaç SAP projesine Mart 2014 tarihinde başladı. Neutec İlaç bünyesindeki 8 şirket için temel Finansal ve Lojistik modüller proje kapsamındaydı. Proje süresi 9 ay olarak planlandı. Şirket içinde, yaklaşık 32 kişiden oluşan, tüm iş birimleri ve Bilgi Sistemleri biriminden çalışanlarımızın katılımı ile proje ekibi oluşturuldu. Danışmanlık şirketi danışmanlarının da katılımı ile 45 kişilik aktif bir proje ekibi ile çalışmalar yürütüldü. Yönetim kararı ile projeye dahil olan şirketlerden bir tanesi Temmuz 2015 ayında, diğer firma ise Ocak 2016’da olmak üzere 7 modül canlı kullanıma geçmiştir.

İlaç sektörünün GxP kritik süreçleri ve özellikle lojistik süreçlerdeki entegrasyon gereksinimlerinde SAP iş çözümlerinin büyük oranda faydasını gördüğümüzü düşünüyoruz. Ek olarak özellikle projenin tasarım döneminde tüm süreçlerimizi yeniden gözden geçirerek SAP’nin sunduğu en iyi uygulamalardan faydalanmaya çalıştık. Mevcut süreçlerimizi de iyileştirerek canlı kullanıma başladığımız SAP çözümünün pozitif etkilerini görmekteyiz.

Bu projeye neden ihtiyaç duydunuz? Projeyle ilgili hedeflerinizi paylaşabilir misiniz?

Neutec İlaç’ın vizyonunu ve stratejik hedeflerini destekleyebilecek bir ERP uygulaması amaçlıyorduk. Ayrıca hedeflerimiz içinde yer alan ihracat süreçleri nedeni ile global bir çözüm ile yürümemiz gerekmekte idi. Bu nedenle Neutec İlaç ölçeğindeki şirketlerin kullanması gereken uygulamalar arasında öne çıkan ve Neutec İlaç’ın dinamizmine, ihtiyaçlarına ve büyüme planlarına en uygun yapıya sahip olan SAP’yi hayata geçirme kararı aldık.

Projedeki en temel hedefimiz iş süreçlerimizi sistematik bir şekilde yürütmek ve düzenli bir otomasyon yapısı kurmaktı. Bununla birlikte proje geçişi esnasında mevcut süreçlerimizi gözden geçirip en iyi uygulamaları dikkate alarak, dinamik iş süreçlerimizi destekleyebilecek esneklikte bir yapıyı mümkün olduğunca standart SAP çözümleri ile oluşturmayı hedefledik.

Proje kurumunuza ne gibi faydalar sağladı? Sizce öne çıkan faydalar neydi?

İlk olarak projenin şirket genelinde baştan sona entegre ve iyileştirilmiş iş süreçleri sağladığını söyleyebiliriz. Tüm grup şirketlerin aynı platformda çalışıyor olması birimler arası iletişimi güçlendirmiş ve şirkete şeffaflık getirmiştir.

SAP, raporlama konusunda da şirket genelinde ortak bir dil oluşmasına olanak sağlamıştır. Tüm dataların aynı yerde toplanması ile izlenebilirlik ve karar verme mekanizmalarının hızlı çalışması sağlanmıştır.

Bu kapsamdaki bir projenin en büyük faydalarından birisi de şirketin temel süreçlerine oldukça hakim bir kadro oluşturmasıdır. SAP proje ekibinin her üyesi şirket için çok önemli bir değer haline gelmiştir.

SAP projesini hangi çözüm ortağıyla, nasıl gerçekleştirdiniz? Projeye SAP çözüm ortağının katkılarından bahsedebilir misiniz?

Projeyi, Çözümevi Danışmanlık şirketi ile birlikte hayata geçirdik. Çözümevi, proje yönetimi ve senior danışmanlık anlamında yaklaşık 15 kişilik bir kadrosu ile proje boyunca aktif olarak çalışmalarda yer aldı. Neutec İlaç proje ekibi ile iyi bir sinerji yakaladı ve tek bir ekip olarak projenin tamamlanmasında ciddi katkıları oldu.

SAP projelerinin başarısında doğru çözüm ortağı ile çalışmak çok önemlidir. Projenin başarıya ulaşmasında; danışmanlık şirketinin iş birimleri ile pozitif iletişim içinde olması, işi sahiplenmesi ve proje boyunca karşılaşılan sancılı dönemlerde sizlere gösterdiği desteğin büyük önemi bulunmaktadır.

Çözümevi’ni tercih etme nedenlerinizi aktarır mısınız? Diğer firmalara da tavsiye eder misiniz?

Çözümevi’nin ilaç sektöründeki deneyimli kadrosu ile birçok alanda başarılı projelerde yer almış bir danışmanlık firması olması ve projeye verdiği önemi ekibe güçlü bir kadro ile katılarak göstermesi temel tercih nedenlerimizdir. Proje süresince tüm Çözümevi ekibine birer “Neutec İlaç çalışanı” gibi çalıştıkları için teşekkür ederiz.

İlerleyen dönemlerde ne tür uygulamalar/yenilikler düşünüyorsunuz?

Kısa vadede tüm şirketlerin SAP çözümüne geçmesini ve sonrasında ise SAP S4 HANA projesini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. SAP’nin son teknoloji ürününü olan S4 HANA projesi ile kullanıcı arayüzlerini daha efektif kullanmayı ve dashboard özelliği ile yönetimin sürekli olarak takip edebileceği dinamik bir yapı kurmayı amaçlamaktayız.

Benzer çözümler kullanmak isteyen firmalara ne gibi tavsiyeleriniz olur?

Bu büyüklükte bir proje için öncelikle doğru bir ERP sistemi seçilmelidir. Karar verilen ERP projesini hayata geçirmek için ise; şirket içi ekibin ve çözüm ortağının titizlikle belirlenmesi gerekmektedir. Proje süresince her aşamada üst yönetim desteği, doğru proje ekibi ve doğru çözüm ortağı ile çalışma en önemli faktörler. Bu faktörlerin tam bir koordinasyonla yönetilmesi projenin başarı hikâyesine dönüşmesinde temel olacaktır.