Road to S/4HANA

Günümüzün iş süreçlerine damgasını vuran olgunun teknolojik ve dijital dönüşüm olduğu su götürmez bir gerçek. Şirketler için dijital uygulamaların kalbi ise akıllı bir ERP’de (kurumsal kaynak planlama) atıyor. SAP’nin akıllı ERP uygulaması SAP S/4HANA, içinde bulunduğumuz dijital çağda, şirketlerin bugünün zorluklarını aşarken geleceğin fırsatlarını yakalamalarına olanak tanıyor. S/4HANA’nın şirketlerin önüne serdiği ufkun genişliği, şirketlerin ilk adımı atmasını zorlaştırabiliyor. Mevcut SAP ECC’den S/4HANA’ya geçiş yapmalı mıyım? S/4HANA’ya geçişi nasıl yapmalıyım? Benim için en doğru yöntem hangisi?

SAP S/4HANA’ya geçiş süreçlerini başlatarak dijital evrimin bir sonraki aşamasına geçmek için ilk adımı atmakta yaşanan tereddüt, Road to S/4HANA ile ortadan kalkıyor. Çözümevi, Road to S/4HANA çözümüyle, şirketleri o uzak ama olası ufka götüren yol haritasını çiziyor.

Dijital dönüşümdeki olası zorlukların üstesinden Road to S/4HANA ile gelin

Hedefe giden tüm yollarda olduğu gibi, SAP S/4HANA’ya geçiş süreci de birtakım handikapları beraberinde getirebiliyor. Olası zorlukların gözünüzü korkutmasına izin vermeyin. Kapsamlı bir planlama stratejisiyle hepsinin üstesinden kolayca gelebilirsiniz. Süreç içerisinde kaybolup başlangıç hedeflerinizden sapmamak için tasarlanmış bir yol haritası üzerinde ilerlemeli ve inovatif bir dönüşüm süreci geçirdiğinizden emin olmalısınız.

Road to S/4HANA sayesinde, dijital dönüşümü yalnız geçmiş ya da mevcut problemleri çözmek değil, gelecek süreçlerinizi geliştirmek üzere de kullanabilirsiniz. Dönüşüm projesi, kurumunuz ve yapısı özelinde spesifik ihtiyaçlarınız göz önünde bulundurularak hazırlanmalı. Çözümevi, tam da bunun için SAP verilerinizin optimizasyon ve entegrasyon sürecinde iş süreçlerinizin tanımlanması ve operasyonel öngörülerin yönlendirilmesinin yolunu açıyor. Doğru yaklaşım sayesinde katma değer elde etmeniz kaçınılmaz oluyor. Üstelik de makul bir bütçeyle…

s4hana conversion

Neden dijital dönüşüm?

Yenilikçi ve etkin bir bakış açısı ile endüstrideki teknolojik trendlere ayak uydurmak, inovasyon stratejileri geliştirip rakiplerinizden teknolojik anlamda geride kalmamak ve gelecekte sağlayacağı sayısız avantajlara sahip olmak için dijital dönüşüm kaçınılmazdır.

Dijital dönüşüm projenizin sonucunda verimlilik artışı gözlemleyeceğiniz alanları şöyle sıralayabiliriz:

  • Kolay erişilebilirlik
  • Karmaşık BT ekosisteminizin pratik bir yapıya evrimi
  • Geliştirilmiş kullanıcı deneyimi
  • Veri depolama alanından tasarruf

Peki bunları hangi araçları kullanarak gerçekleştireceksiniz?

İş modelinizdeki gelişme ve dönüşüm, makina öğrenmesi (machine learning) aracılığıyla sağlanır. Yapay zeka (artificial intelligence) sayesinde ise gözle görülür bir performans artışı elde edersiniz. Daha verimli ve başarılı bir kullanıcı deneyimi hayal değil!

Dijital dönüşüm ama nasıl?

S/4HANA’ya geçiş için farklı yaklaşımlar bulunuyor. Buradaki en kritik konu, işletmenize en uygun olanı seçmek. Bu seçimi yaparken hangi faktörler göz önünde bulunduruluyor? İşletmenizin mevcut iş yoğunluğu, stratejik gelişme hedefleri, ekonomik konjonktür, geçmişte tecrübe edilen sistemsel problemler vb. neler? Tüm bu kriterlere bakılarak farklı S/4HANA’ya geçiş yaklaşımlarından birini seçmek gerekiyor:   

  • Brownfield, greenfield ve bluefield yaklaşımları
  • Tek adımda veya fazlı geçiş
  • İş birimlerinin gereksinimlerine uygun proje yaklaşımı
  • Ürün geçişlerinin sıralaması
s4hana donusumu

Brownfield 

Sistem standartlarına yakın uygulamalara ve mevcut yapısı ile süreçlerini yönetme yeterliliğine sahip işletmeler için uygun…

İş süreçlerinizi yeniden tasarlamaya ihtiyacınız yoksa varolan verilerinizi tamamen koruyarak herhangi bir kesinti yaşamadan S/4HANA’ya geçiş sürecinizi tamamlayabilirsiniz. Brownfield yaklaşımı tam teşekküllü bir dönüşümden ziyade bir güncelleme (upgrade) olarak tanımlanabilir.

Greenfield 

Sadeleşmek isterken aynı zamanda yeniden süreç tasarımı yapmak isteyen işletmeler için uygun…

Uçtan uça tüm iş süreçlerinizi yeni baştan tasarlamanıza olanak tanıyor. Yalnızca teknolojik iyileştirmeler yapmakla kalmayıp fonksiyonel iyileştirmeler de uygulayabilirsiniz.

Halihazırda SAP kullanıcısı olan şirketlere uygulanabildiği gibi, ilk kez SAP kullanacaklar için de uygun bir dönüşüm modeli sunuyor.

Bluefield 

Yalnızca geçmiş verilerini korumak isteyen değil, ayrıca iş süreçlerini de yeniden tasarlamayı hedefleyen işletmeler için uygun…

Greenfield yaklaşımının geliştirilmişi olarak düşünülebilir. Geçmiş verilerin seçime bağlı olarak yeni sisteme aktarılmasını da içerir. Ek olarak teknik araçlar ve karmaşık veri transferleri de içerdiğinden, zaman ve kaynak açısından diğer yöntemlere oranla yüksek maliyete neden olabilir.

İşletme Hedefleri

Yeni ve eskinin ideal kombinasyonu ile varış noktamız SAP S/4HANA ve SAP S/4HANA Cloud. Road to S/4HANA ile hızla modernleşen ERP sayesinde iş süreçleriniz yenileniyor ve en yüksek verimi alacağınız şekilde optimize ediliyor.

Road to S/4HANA neleri kapsıyor?

Road to S/4HANA kapsamında, sistem mimarinizi ve iş süreçlerinizi analiz ediyoruz. Mobil uygulama ihtiyaçlarıyla birlikte sık kullanılan işlem kodları, dış sistem entegrasyonu ve mevcut geliştirmelere ait analizler de geçiş hizmetinin kapsamında yer alıyor. Ayrıca, SAP Readiness Check hizmeti ile geçiş süreci için gereken bakış açısı, mevcut sistemin teknik incelemesi yapılarak sağlanıyor.

Dijital dönüşümünüzü hangi yaklaşımla gerçekleştirmek konusunda kararsızsanız, Road to S/4HANA işletmeniz için en uygun yaklaşımın hangisi olduğunu sizin için belirler. Pratik, hızlı ve kapsamlı dijital dönüşüm süreçleri geliştirmek üzere Çözümevi her zaman yanınızda…

Bize Ulaşın

Daha detaylı bilgi ve demo talepleriniz için formu doldurabilirsiniz.