SAP Finansal Konsolidasyon

Finansal kapanış (financial close) şirketler için stresli bir süreci beraberinde getirebiliyor. Muhasebe ekipleri çok farklı araçlar kullandığından, katma değeri olmayan mutabakat süreçleri işleri zorlaştırdığı gibi, hataları da beraberinde getiriyor. Merkezi finansal verilere ihtiyaç duyulduğunda ise manuel ayarlamalar, veri siloları ve farklı finansal raporlama standartlarıyla mücadele etmek gerekebiliyor. Grup düzeyinde finansal konsolidasyon, geleneksel yöntemler kullanıldığında karmaşık ve riskli bir sürece dönüşebiliyor. Hatta bir kriz zamanında ve ay sonu olup da kapanış vakti geldiğinde, ciddi sorunlara yol açabiliyor. Aynı çatı altında birden fazla şirketin faaliyet gösterdiği yapılarda, yeni nesil grup raporlaması yapabilmek ise zaman ve maliyetlerden tasarruf sağlıyor. S/4HANA‘nın basitleştirilmiş veri modelinden yararlanan SAP Finansal Konsolidasyon (SAP S/4HANA Finance for Group) çözümü, grup konsolidasyon süreçleri (consolidation processes) için şeffaf ve hızlı çözümler sunuyor.

SAP Finansal Konsolidasyon ile grup raporlaması için ideal bir çözüme sahip olun!

Operasyonel ve grup raporlamasını (group reporting) birleştirerek finansal konsolidasyon ve kapanış süreçlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Grup varlıklarının finansal verilerine doğrudan erişim olanağına sahip olduğunuzda, birden fazla kapatma aracına olan ihtiyacı ortadan kaldırabilirsiniz. Yerel kapanış verileri ve ilgili düzeltmeleri, manuel olarak aktarılmasına gerek kalmadan, etkin bir şekilde ve anında grup finansal raporlama (financial reporting) sonuçlarına yansıtabilirsiniz. Muhasebe ve finans ekiplerinin hayatını kolaylaştırarak katma değerli işlere odaklanmalarının, aynı zamanda danışmanlık hizmeti sunmalarının önünü açabilirsiniz.

SAP Finansal Konsolidasyon ile neler yapabilirsiniz?

Genel muhasebe defterinde belge ayrıntılarını görmek için konsolide raporlardan detaya inerek finansal kapanış (financial close) süreçlerini birleştirin ve birden fazla sisteme olan ihtiyacı ortadan kaldırın. Detaylı veriler sayesinde analiz yetkinliklerinizi artırın, karar verme süreçlerinizi kolaylaştırın.

 • Sunucu bazlı, bulut ya da hibrit
 • Birleşik raporlama
 • Sürekli muhasebe
 • Gelişmiş konsolidasyon

 

sap_financial

Neden SAP Finansal Konsolidasyon’u tercih etmelisiniz?

 • Verilere gerçek zamanlı erişin: Kapanıştan önce ve sonra, planlanan ve gerçekleşen verileri gerçek zamanlı (real time) olarak konsolide edin.
 • Finansal kapanış sürecini kısaltın: Finansal, yönetimsel ve operasyonel verileri tek bir havuzda birleştirin ve gerçek zamanlı süreçler ve analitiklerle performansınızı artırın.
 • Konsolidasyon ve işlem faaliyetlerini birleştirin: Konsolidasyonu tek noktadan yöneterek veri hareketlerini azaltın. Zaman alan mutabakat ve tutarsızlık analizi ihtiyaçlarını ortadan kaldırın.
SAP Finansal konsolidasyon

SAP Finansal Konsolidasyon neler sunuyor?

SAP’nin grup finansal raporlama (financial reporting) çözümüyle, mali ve yönetim muhasebesi verilerinizi, işlem detaylarını ve iş akışını tek bir kaynakta birleştirebilirsiniz. Finansal verilerinizi farklı ayrıntı düzeylerinde anında analiz edebilirsiniz. Tek bir veri modeli kullanılarak iş süreçlerinizi basitleştirebilir, aynı zamanda üretkenliği artırabilir ve riski azaltabilirsiniz. Varlık ve grup kapanışı birleştirildiğinde, ana verilerin (master data) birden çok sürümünün bakımını yapmaktan kurtulabilirsiniz. SAP Finansal Konsolidasyon çözümü (consolidation solution), yüksek güvenilirlikte sonuçlar ürettiğinden, defterlerinizi hızla ve etkin bir şekilde kapatabilirsiniz.

Birleşik raporlama

    • Yerel düzeydeki operasyonel ve grup verilerine tek bir kaynaktan erişin.
    • Konsolide raporların detayına inerek işlem verilerine kolayca ulaşın.
    • Finansı merkezileştirmek için SAP ERP ile entegrasyon yapın, veri tekrarlarından ve manuel işlemlerden kurutulun.

Sürekli muhasebe

    • Sorunları kapanıştan önce tanımlayın ve giderin.
    • Hesap dönemi boyunca iş yüklerini sürekli ve eşit bir şekilde dağıtın.
    • Performansı gerçek zamanlı izleyin ve etkin bir şekilde yönetin.

Gelişmiş konsolidasyon süreçleri

    • Aynı çatı altındaki farklı finans ekiplerinin şirketler arası mutabakat süreçlerinde işbirliği yapmasını sağlayın.
    • Segment içi ve segmentler arası elemeyi, yenilikçi raporlama özelliğini kullanarak yapın.
    • Esnek ve kullanıcı tanımlı doğrulama kurallarını kullanarak bağlamsal bilgilere ve onları oluşturan temel verilerin detayına kolayca ulaşın.
SAP finansal konsolidasyon
Bize Ulaşın

Daha detaylı bilgi ve demo talepleriniz için formu doldurabilirsiniz.