Bu sene SAP ile tanışmamın 20’nci senesi. 1999 yılının Ocak ayında 4 versiyonla tanışmamla başlayan SAP yolculuğum, bugüne kadar farklı görevlerle devam etti. Daha uzun yıllar devam etmesini umuyorum. Çok değişken bir sektörde çalışıyoruz. Bugüne kadar gözlemlediğimiz gelişmeler bugünden sonra daha büyük bir hızla devam edecek. Bu yazıyı okuyorsanız ya aynı şirkette çalışıyoruz ya da benzer işleri yapıyoruz demektir. Mesleğimiz gereği değişimlere uyum sağlamamız ve bu değişimleri işimizin içinde yönetmemiz de gerekiyor.

Bu girişten sonra, sizlere S/4 Hana ile birlikte gelen bazı özelliklerden bahsetmek istiyorum.

S/4 Hana ile gelen ilk özelliklerden biri in-memory tabanlı çalıştığı için çok hızlı çalışıyor olması. Nasıl daha hızlı çalışıyor diye sorarsanız, veriyi işlerken satır olarak değil de sütün olarak memory de saklıyor. Bu yöntem daha hızlı çalışmayı sağlıyor.

SAP’nin alt plandaki yapısını hep çok sağlam bulmuşumdur. Birlikte çalıştığım müşterilerin hemen hemen hepsinde ekranların çok kullanıcı dostu olmadığından şikayet edilirdi. Artık S/4 Hana ile FIORI ara yüzleri geliyor ve yeni versiyonlarla bunlar çoğaltılıyor. Artık daha kullanıcı dostu ekranlar müşterilerimizi bekliyor.

S/4 Hana ile duyduğumuz yeni kavramlardan bazıları; “digital core” ya da “digital transformation”. Nesnelerin interneti (IoT), aklınıza gelebilecek tüm nesnelerin bir şekilde internete bağlanmasını ve kontrolünü içeriyor. S/4 Hana, nesnelerin interneti için gerekli olan alt yapıyı destekliyor ve bize gelecekteki yeniliklerin kapısını açıyor.

Sosyal medyanın önemini gören SAP, şirketler için SAP JAM isimli sosyal bir network oluşturdu. Bu networkle SAP, insanların nasıl çalıştığını takip ediyor ve kategorilere ayrılmış bilgilere SAP JAM’den ulaşılabiliyor.

HANA ile gelenler özelliklerden biri de aşağıda görebileceğiniz gibi, sol taraftaki 26 adet tablo, S/4 Hana ile sağ tarafta 1 adet tabloya dönüştürülmüş. Bunun getireceği hızı bir düşünsenize…

 

S/4 HANA’yı Cloud veya on premise olarak web sayfasından deneyebilirsiniz.

On premise için;

https://www.sap.com/cmp/oth/crm-s4hana/s4hana-on-premise-trial.html

Cloud için;

https://www.sap.com/cmp/oth/crm-s4hana/s4hana-cloud-erp-trial.html

 

Kaynaklar:

Why S/4 HANA:

https://www.sap.com/assetdetail/2016/10/78dcb81e-8e7c-0010-82c7-eda71af511fa.html

S/4 HANA in 2: http://s4in2.saps4hanahub.com/

S/4 HANA Free trial: https://www.sap.com/cmp/oth/crm-s4hana/s4hana-cloud-erp-trial.html

SAP Learning: https://training.sap.com/learning

Open SAP Courses: https://open.sap.com/courses/s4h1

Lastest on S/4 HANA: http://www.saps4hanahub.com/h/

 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Figen Aktaş Çavuşoğlu