Günümüzde teknoloji çok hızlı bir değişim ve gelişim içinde. Doğal olarak ERP sistemleri de bu hızlı değişim ve gelişim dışında kalamıyor. Günümüzde artık Akıllı ERP sistemlerinden, büyük verinin ERP’ler için işlenmesinden, gerçek zamanlı veriler ile çalışmaktan ve tüm iş süreçlerini aynı yapı altında toplamaktan bahsediyoruz. Sistemler yapay zekâ yetenekleri ile donanıyor, makine öğrenmesi ve analitik yetenekler gibi ayrıştırılmış yapılar sistemlerin bir parçası oluyor.

Ama bu da tek başına yeterli değil artık. Tüm bu teknolojik ilerlemenin üzerinde ona paralel çok önemli bir etmen daha var ki, o da iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak. Kullanıcının bu karmaşıklaşan, büyük veriler içeren yapılara kişiselleştirilebilen ve sade ekranlarla ulaşabilme talebi var çünkü. Daha önemlisi her cihazdan ve platformdan kullanılabilirlik çok temel bir ihtiyaç. Dolayısı ile bugün ERP sistemleri sadece sunduğu geniş fonksiyonlar ve teknolojik altyapıları ile değil, değişen kullanıcı deneyimi taleplerini de dikkate almak durumunda. Bu karmaşıklaşan ve veri hacminin hızla arttığı iş dünyasında, çeviklik ve sadelik açısından da oldukça önemli bir nokta. Geçmişte öğrenme ve kullanım sürecinin zor olduğu yapılar, bugün bu konudaki güçlü araçlar ile işletmelerdeki her seviyedeki kullanıcı tarafından da rahatlıkla kullanılabilen, her yerden anlık verinin işlenebildiği ve kullanılabildiği, öğrenmenin çok kolaylaştığı yapılara dönüşmüş durumda.

SAP bunu erken fark eden ERP yazılım tedarikçilerinden biri. Bugün, neredeyse tüm SAP ürünlerinin arayüzü SAP Fiori’ye dönüştürülmüş durumda. Ve biz bugün neredeyse tüm SAP S4 Hana uygulamalarında bu güçlü kullanıcı deneyiminin sağladığı avantajları çok yakından gözlemliyoruz. Ekranların sadeleşmesi, rol bazlı yönetilebiliyor olması ve kullanıcılara dokunan yüzü aslında kullanıcı verimliliğini arttırdığı için, ERP sistemlerinden beklenen faydanın da ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor. İyi bir teknoloji ve fonksiyonaliteye, iyi bir kullanıcı deneyimi ile ulaşabilir olmak da kurumun iş hedeflerine ulaşmasını tabi ki kolaylaştırıyor.

Kaynak: ERP Haber