Solution Project (İnşaat ve Taahhüt)

Bir zamanlar en kârlı sektörler arasında görülen inşaat, bugün uluslararası pazarda hızla artan rekabet nedeniyle düşük kâr oranlarıyla çalışıyor. İnşaat, taahhüt ve mühendislik işlerinin yıllar süren uzun vadeye ve devasa bütçeye sahip projeleri, en küçük hata ve aksamalarda bile büyük kâr kayıplarına neden olabiliyor. Buna karşın, projenin en kritik süreçleri olan muhasebe, satınalma, bütçe kontrolü, şantiye-merkez ilişkileri gibi işlemler halen üçüncü parti yerel uygulamalarda ya da Excel tablolarında yürütülüyor.

Muhasebe için kullanılan üçüncü parti sistemler, sadece vergi muhasebesine yönelik kayıtların tutulmasıyla sınırlı kalıyor. Şantiyelerde ise benzer şekilde yerel uygulamalarda takip edildiği için, buradaki iş ilerlemeleri, taşeron hak edişleri, nakit akışları gibi belgeler muhasebeyle eş zamanlı çalışmadığı için merkezi biçimde kontrol edilmesi mümkün olmuyor. Bütçelerin de benzer şekilde saklanmaları nedeniyle, şantiyedeki bütçe merkez tarafından kontrol edilemiyor. Bu süreçlerin farklı uygulamalarda, yerel olarak tutulması ortaya önemli bir yönetimsizlik sorunu çıkarıyor. Yönetimsizlik sonucunda inşaat ve taahhüt sektöründe en sık karşılaşılan ve yüksek maliyetli sonuçlar doğuran yanlış malzeme alımları ve projelerin verimsiz çalışma nedeniyle uzaması sorunları; Çözümevi’nin sektöre özel çözümleriyle sona eriyor.

Tüm süreçlerin proje bazlı ve merkezi olarak yürümesini sağlayan entegre uygulamaların kurulumuyla birlikte, şantiye ve merkezde farklı dosyalarda tutulan veriler eş zamanlı saklanır hale geliyor ve bilginin en güncel hali her an karar alıcıların önünde bulunuyor. Böylelikle yanlış malzeme alımları ortadan kalkarken, projenin ilerleyişiyle ilgili en isabetli adımlar atılabiliyor.

Mühendislik, inşaat ve taahhüt grubu firmaların tüm ihtiyaçlarını uçtan uca karşılayan Çözümevi; Türkiye’nin en büyük inşaat şirketlerinin yaygın olarak tercih ettiği danışman olarak öne çıkıyor.

Çözümevi danışmanlığında tamamen SAP üzerinde yürütülebilir hale getirilen inşaat ve mühendislik projelerinde tüm iş süreçleri bu merkezi yapıya dahil ediliyor. Bu sayede iş süreçlerinin tamamı proje bazlı çalışmaya başlıyor. İK süreçlerinde sadece bordronun çok ötesine geçen uygulamalar; inşaat sektörünün en büyük ihtiyaçlarından biri olan yetenek, işe alım ve performans yönetimi ihtiyaçlarına mükemmel yanıt veriyor. Nitelikler belirlendiği anda ilgili kişinin kurum içinde olup olmadığı denetleniyor ve olmaması durumunda otomatik olarak iş ilanı oluşturulabiliyor.

Çözümevi danışmanlığında entegre edilen depo sistemi ile hizmet dahil tüm alımlar depodan geçirilerek kontrol altında tutuluyor. Taşeron yönetim sistemi, taşeronlarla ilgili tüm sözleşmelerin detaylı takibini yapıyor. Şantiye ve merkez arasındaki mutabakat yapıları ve karşılıklı dekont alışverişleri otomatik olarak yönetilebiliyor. Satınalma sistemi ile Excel tabloları ya da e-posta üzerinde yürüyen süreçleri SAP üzerinde entegre bütçe kontrolü yapılabilir hale geliyor. Hem taşeron hem işveren tarafında kullanılan kesinti yönetimi uygulamasıyla cezalar, taşerona verilen ve işverenden alınan malzemelerin kesilme süreçleri, teminat kesintileri, avans kesintileri gibi pek çok süreç otomasyona alınıyor. Üstelik projenin merkezinde yer alan proje ve muhasebe tüm bu sistemi eş zamanlı olarak gözetmeye ve beslemeye devam ediyor.

Başlangıç bütçe planıyla birlikte sağlıklı bir veri akışının sağlanması, stokların tutulması ve depo yönetimi sayesinde şantiyeler her an denetim altında tutuluyor. Dağıtık olan yapı merkezi ve çok daha kolay yönetilebilir hale geliyor. Çözümevi’nin sektörel çözümleriyle inşaat ve taahhüt şirketleri, ihtiyaç duydukları mali kontrole, İK yönetimine, muhasebe ve bütçe entegrasyonuna kavuşuyor.

Bize Ulaşın

Daha detaylı bilgi ve demo talepleriniz için formu doldurabilirsiniz.